Αρχική > Featured > “Η σεξουαλική μου επιθυμία μειώθηκε αφότου ξεκίνησα τα αντισυλληπτικά… Τι να κάνω;”

“Η σεξουαλική μου επιθυμία μειώθηκε αφότου ξεκίνησα τα αντισυλληπτικά… Τι να κάνω;”

Παρατήρησα μετά τη λήψη του πρώτου μήνα των αντισυλληπτικών χαπιών Labous, μείωση στη σεξουλική μου επιθυμία και πόνο κατά τη διάρκεια των σεξουαλικών μου επαφών. Ο γιατρός μου, αφού μου έκανε τις απαιτούμενες εξετάσεις και μόνο για αντισυλληπτική δράση, μου σύστησε τα προαναφερόμενα χάπια.

Τι μπορώ να κάνω σχετικά με τη μειωμένη libido; Υπάρχει κάποιο άλλο σκεύασμα που θα βελτίωνε τα επίπεδα αυτής; Πρέπει μήπως να τα σταματήσω εντελώς και να προβώ στον σύνηθες τρόπο αντισύλληψης, αυτόν με τα προφυλακτικά;

Απαντά ο Δρ. Ιωάννης Ζερβομανωλάκης, Μαιευτήρας – Χειρουργός – Γυναικολόγος

Είναι αλήθεια ότι η χρήση των αντισυλληπτικών συνδέεται με τη μείωση της libido. Συζητήστε το με τον γυναικολόγο σας και αλλάξτε το χάπι, χρησιμοποιώντας κάποιο που έχει μικρότερη ορμονική δοσολογία. Προφανώς η χρήση προφυλακτικού είναι μια λύση, αρκεί να είναι συμβατή με τη δική σας επιθυμία.

Δρ. Ιωάννης Ζερβομανωλάκης, MD, PhD, MBA, MPH

Μαιευτήρας – Χειρουργός Γυναικολόγος

Διδάκτωρ Πανεπιστημίου Βόννης

Εξειδικευμένος στην Εξωσωματική Γονιμοποίηση

Ιδρυτικό Μέλος Μονάδας Institute of Life ΙΑΣΩ

www.womancenter.gr