Ανακοινώθηκε το πρόγραμμα των δωρεάν εκδηλώσεων του Υπουργείου Πολιτισμού «Ολη η Ελλάδα ένας Πολιτισμός» που ξεκινά στις 18 Ιουλίου και ολοκληρώνεται στις 30 Σεπτεμβρίου.
Στο πρόγραμμα αυτό συμμετέχουν οι εξής πολιτιστικοί οργανισμοί: Εθνικό Θέατρο, Εθνική Λυρική Σκηνή, Κρατική Ορχήστρα Αθηνών, Κρατική Ορχήστρα Θεσσαλονίκης, Κρατικό Θέατρο, Βορείου Ελλάδος, Μέγαρο Μουσικής Αθηνών, MOMus, Εθνικό Μουσείο Σύγχρονης Τέχνης, Λαογραφικό και Εθνολογικό Μουσείο Μακεδονίας-Θράκης, Λύκειο Ελληνίδων, Θέατρο Τέχνης Κάρολος Κουν, Ίδρυμα Μιχάλης Κακογιάννης, Πολιτιστικός Οργανισμός ΝΕΟΝ.
Πρόγραμμα Εκδηλώσεων Ιουλίου
18 Ιουλίου
• Ρεσιτάλ Ανίτα Ρατσβελισβίλι | Ρωμαϊκή Αγορά Αθηνών – Αττική | 20.30
• Μαρμαρωμένες Τρωάδες | Κάστρο Πύλου – Μεσσηνία | 21.00
19 Ιουλίου
• Χορευτικά Σόλι από το Μπαλέτο της ΕΛΣ | Εθνικό Αρχαιολογικό Μουσείο – Αττική | 12.00 / 13.00 / 14.00
• Συναυλία Αρχαίας Ελληνικής μουσικής με το σύνολο Χρυσέα Φόρμιγξ / Παιδική Συναυλία της χορωδίας της ΕΛΣ|Αρχαιολογικός Χώρος Βραυρώνας – Αττική | 19.30
• Το αμάρτημα της μητρός μου| Αρχαίο Θέατρο Θορικού – Αττική | 19.30
• «Κωνσταντίνος Καβάφης – Όνειρο» | Φρούριο Καβάλας | 21.30
• Σύνολο χάλκινων πνευστών και κρουστών | Μουσείο Βυζαντινού Πολιτισμού (Αύλειος χώρος) – Θεσσαλονίκη |21.00
20 Ιουλίου
• Μανώλης Μητσιάς / Καρυοφυλλιά Καραμπέτη «Οι ποιητές μας τραγουδούν» | Φρούριο Ρίου – Αχαΐα | 19.30
• Μαρμαρωμένες Τρωάδες | Αρχαιολογικό Μουσείο Ολυμπίας (Αίθριο) – Ηλεία | 21.00
• Ο Γιώργος Εμμανουήλ Λαζαρίδης συναντά τη Δήμητρα Σελεμίδου. Μουσική Περιήγηση: από τα ερωτικά
τραγούδια του Γιαννίδη, στις Εικόνες Από Μία Έκθεση του Mussorgsky | Ρωμαϊκό Ωδείο Δίου – Πιερία | 19.30
21 Ιουλίου
• Athens State Line έκθεση του Richard Long | NEON | Ιερό Ελευθερέως Διονύσου, Νότια Κλιτύς Ακρόπολης – Αττική |21/7 – 30/9
• Ρεσιτάλ με έργα του Μίκη Θεοδωράκη | Κάστρο Μονεμβασιάς – Λακωνία|20.30
• Σπουδαία Ερείπια – Η Ελλάδα με τα μάτια των ξένων ταξιδιωτών (16ος-19ος αιώνας) | Μονή Καισαριανής – Αττική| 19.30
• «Κωνσταντίνος Καβάφης – Όνειρο» | Ρωμαϊκή Αγορά – Θεσσαλονίκη| 21.00
• Μανώλης Μητσιάς / Καρυοφυλλιά Καραμπέτη «Οι ποιητές μας τραγουδούν»| Αρχαίο Θέατρο Ήλιδας – Ηλεία | 19.30
• Στις Κορυφές – Athens Classical Players |Αρχαιολογικός χώρος Ελευσίνας – Αττική | 20.30
• Χορευτικά Σόλι από το Μπαλέτο της ΕΛΣ | Βυζαντινό και Χριστιανικό Μουσείο Αθηνών – Αττική | 13.30 / 14.30 /
15.30
22 Ιουλίου
• Χαλιμά | Παλαιό Φρούριο – Κέρκυρα | 20.30
• Σύνολο Ξύλινων Πνευστών της ΚΟΘ| Αρχαιολογικό Μουσείο Θεσσαλονίκης | 21.00
• «Ημερολόγιο για περαστικούς» Σκηνική καντάτα του Περικλή Κούκου σε κείμενα Χριστόφορου Χριστοφή| Ρωμαϊκή Αγορά Αθηνών – Αττική | 19.30
• Συναυλία της χορωδίας της ΕΛΣ| Αρχαιολογικός χώρος Ακαδημίας Πλάτωνος – Αττική | 19.30
• Το αμάρτημα της μητρός μου | Λύκειο Αριστοτέλους – Αττική | 19.30
• Ριχάρδος Β’ Το Ρέκβιεμ ενός Βασιλιά| Οικοπάρκο Αλτιναλμάζη – Αλεξανδρούπολη | 21.00
• Μαρμαρωμένες Τρωάδες | Ρωμαϊκό Ωδείο Νικόπολης – Πρέβεζα| 21.00
• Γιώργος Εμμανουήλ Λαζαρίδης / Δήμητρα Σελεμίδου – «Αφιέρωμα στα τραγούδια του Κώστα Γιαννίδη»| Ρωμαϊκή Αγορά – Θεσσαλονίκη |19.30
• Εστουδιαντίνα Νέας Ιωνίας Βόλου | Ι.Ν. Αγ. Γεωργίου (Ομορφοκκλησιά) Γαλατσίου – Αττική | 20.30
23 Ιουλίου
• Εστουδιαντίνα Νέας Ιωνίας Βόλου | Ι.Ν. Αγ. Γεωργίου (Ομορφοκκλησιά) Γαλατσίου – Αττική | 20.30
• Αθηναίων Πολιτεία – Από το Θησέα στον Σόλωνα | Λύκειο Αριστοτέλους – Αττική | 19.30
• Στέφανος Κορκολής / Σοφία Μανουσάκη – Τραγουδάμε τους ποιητές μας | Κάστρο Άρτας | 19.30
• Θέλω να δω τον Πάπα! (1920) | Παλαιό Φρούριο – Κέρκυρα | 20.30
• «Το παρελθόν δεν είναι ξένη χώρα. Η σύγχρονη τέχνη συναντά τους αρχαιολογικούς χώρους στη Θεσσαλονίκη» Σειρά προβολών και δημόσιων συζητήσεων του MOMUS| Ωδείο Ρωμαϊκής Αγοράς – Θεσσαλονίκη | 21.00
• «Κωνσταντίνος Καβάφης – Όνειρο» | Αρχαιολογικός χώρος Πέλλας | 21.00
• Συναυλία Αρχαίας Ελληνικής μουσικής με το σύνολο Χρυσέα Φόρμιγξ | Ιερό Ποσειδώνος Σουνίου – Αττική |19.30
• Χορευτικά Σόλι από το Μπαλέτο της ΕΛΣ | Αρχαιολογικό Μουσείο – Κέρκυρα| 13.00 / 14.00 / 15.00
24 Ιουλίου
• Σόλο του Γιώργου Κοτσιφάκη | Αρχαιολογικό Μουσείο Πειραιά | 13.00
• Χορευτικά Σόλι από το Μπαλέτο της ΕΛΣ | Αρχαιολογικό Μουσείο – Ιωάννινα | 12.00 / 13.00 / 14.00
• Ριχάρδος Β’ – Το Ρέκβιεμ ενός Βασιλιά | Φρούριο Καβάλας | 21.00
• Μαρμαρωμένες Τρωάδες | Αρχαιολογικός χώρος Δελφών – Φωκίδα | 21.00
• Σπουδαία Ερείπια – Η Ελλάδα με τα μάτια των ξένων ταξιδιωτών (16ος-19ος αιώνας) | Αρχαιολογικό Μουσείο Μεγάρων – Αττική | 19.30
• Πλάθοντας τον Προμηθέα | Λύκειο Αριστοτέλους – Αττική | 19.30
• Η φυλλάδα του Μεγαλέξανδρου| Αιγές, Βασιλικοί Τάφοι – Ημαθία | 21.00
25 Ιουλίου
• Τα πάντα είναι ρυθμός – Metallon Quintet – Κουιντέτο χάλκινων πνευστών και κρουστών της Κ.Ο.Α. | Αρχαίο Γυμνάσιο Ολυμπίας – Ηλεία |18.00
• Συναυλία της χορωδίας της ΕΛΣ| Αρχαιολογικό Μουσείο Λαυρίου (Προαύλιο) – Αττική | 19.30
• Εστουδιαντίνα Νέας Ιωνίας Βόλου | Αρχαιολογικό Μουσείο Πειραιά | 20.30
• Πλάθοντας τον Προμηθέα | Λύκειο Αριστοτέλους |19.30
• Χαλιμά | Κάστρο – Ιωάννινα | 20.30
• Συναυλία Αρχαίας Ελληνικής μουσικής με το σύνολο Χρυσέα Φόρμιγξ | Αγορά των Κομπεταλιστών Δήλου -Κυκλάδες | 19.30
• Χορευτικά Σόλι από το Μπαλέτο της ΕΛΣ | Αρχαιολογικός χώρος Τίρυνθας – Αργολίδα | 12.00 / 13.00 / 14.00
• Οι chórεs της Μαρίνας Σάττι | Βυζαντινό Μουσείο Αργολίδας – Αργολίδα | 19.30
• Χορευτικά Σόλι από το Μπαλέτο της ΕΛΣ | Αρχαιολογικό Μουσείο Λαυρίου – Αττική |αναμένεται ο καθορισμός της ώρας έναρξης
• Γιώργος Εμμανουήλ Λαζαρίδης / Δήμητρα Σελεμίδου – «Αφιέρωμα στα τραγούδια του Κώστα Γιαννίδη»|Βυζαντινό Κάστρο Πλαταμώνα – Πιερία | 19.30
• Το αμάρτημα της μητρός μου | Μονή Δαφνίου – Αττική | 19.30
26 Ιουλίου
• Εστουδιαντίνα Νέας Ιωνίας Βόλου| Αρχαιολογικό Μουσείο Πειραιά | 20.30
• Θέλω να δω τον Πάπα! (1920)| Κάστρο – Ιωάννινα | 20.30
• Χορευτικά Σόλι από το Μπαλέτο της ΕΛΣ | Αρχαιολογικό Μουσείο Καλαμάτας – Μεσσηνία | 12.00 / 13.00 /14.00
• Μαρμαρωμένες Τρωάδες | Αρχαιολογικό Μουσείο Ερέτριας – Εύβοια | 21.00
• Ριχάρδος Β’ – Το Ρέκβιεμ ενός Βασιλιά | Παλαιό Φρούριο – Κέρκυρα | 21.00
• Σπουδαία Ερείπια – Η Ελλάδα με τα μάτια των ξένων ταξιδιωτών (16ος-19ος αιώνας) | Μονή Δαφνίου – Αττική |19.30
• Χορευτικά Σόλι από το Μπαλέτο της ΕΛΣ | Αρχαιολογικό Μουσείο Μυκόνου – Κυκλάδες | 12.00 / 13.00 / 14.00
27 Ιουλίου
• Φαντασία με τσέλο και πιάνο | Μονή Καισαριανής – Αττική | 19.00
• Οι chórεs της Μαρίνας Σάττι | Πλατεία Πύργου Τζανετάκη Γυθείου – Λακωνία | 19.30
28 Ιουλίου
• Οι chórεs της Μαρίνας Σάττι | Αρχαιολογικός χώρος Μυστρά, Πλατεία κάτω Πύλης – Λακωνία | 19.30
• Το αμάρτημα της μητρός μου| Ι.Ν. Αγ. Γεωργίου (Ομορφοκκλησιά) Γαλατσίου – Αττική | 19.30
29 Ιουλίου
• Εστουδιαντίνα Νέας Ιωνίας Βόλου | Μονή Δαφνίου – Αττική | 20.30
• Οι chórεs της Μαρίνας Σάττι | Εκκλησιαστήριο Αρχαίας Μεσσήνης – Μεσσηνία| 19.30
• Ριχάρδος Β’- Το Ρέκβιεμ ενός Βασιλιά | Κάστρο Ναυπάκτου – Αιτωλοακαρνανία | 21.00
• Σπουδαία Ερείπια – Η Ελλάδα με τα μάτια των ξένων ταξιδιωτών (16ος-19ος αιώνας) | Αρχαιολογικός χώρος Ακαδημίας Πλάτωνος (Παλαίστρα) – Αττική| 19.30
• Επετειακή συναυλία για τα 95α γενέθλια του Μίκη Θεοδωράκη| Πλατεία Θησείου – Αττική |20.30
• Χαλιμά | Επταπύργιο – Θεσσαλονίκη | 20.30
30 Ιουλίου
• Αθηναίων Πολιτεία – από τον Θησέα στον Σόλωνα | Αρχαιολογικό Μουσείο Χαλκίδας «Αρέθουσα» – Εύβοια |19.30
• «Το παρελθόν δεν είναι ξένη χώρα. Η σύγχρονη τέχνη συναντά τους αρχαιολογικούς χώρους στη Θεσσαλονίκη» Σειρά προβολών και δημόσιων συζητήσεων του MOMUS | Ωδείο Ρωμαϊκής Αγοράς – Θεσσαλονίκη | 21.00
• Οι chórεs της Μαρίνας Σάττι | Ανάκτορο Νέστορος – Μεσσηνία | 19.30
• Ημερολόγιο ενός αθέατου εγκλεισμού | Ρωμαϊκή Αγορά – Αττική | 20.30
• Θέλω να δω τον Πάπα! (1920) | Επταπύργιο – Θεσσαλονίκη | 20.30
31 Ιουλίου
• Ημερολόγιο ενός αθέατου εγκλεισμού | Ρωμαϊκή Αγορά – Αττική | 20.30
• Αθηναίων Πολιτεία – από τον Θησέα στον Σόλωνα | Αρχαιολογικός Μουσείο Ερέτριας – Εύβοια | 19.30
• Trio El Greco – Οι δύο σχολές της Βιέννης | Φρούριο Παλαμηδίου Ναύπλιο – Αργολίδα | 21.00
• Ριχάρδος Β’ Το Ρέκβιεμ ενός Βασιλιά | Παλάτι Μεγάλου Μαγίστρου Ρόδου – Δωδεκάνησα | 21.00
• Κόρη Αδάμαστη | Τεχνολογικό Πάρκο Λαυρίου – Αττική | 19.30
Πρόγραμμα Εκδηλώσεων Αυγούστου
1 Αυγούστου
• «Χρόνος ερωτικός» Έργο για πιάνο και φωνή, σε μουσική Λουκά Θάνου και ποίηση Πάνου Δημητρόπουλου| Μονή Δαφνίου – Αττική | 19.30
• Σόλο του Γιώργου Κοτσιφάκη | Αρχαιολογικό Μουσείο Σαλαμίνας – Πειραιάς | 13.00
• Χαλιμά | Φρούριο Καβάλας | 20.30
• Ανδρικό Φωνητικό Σύνολο Meizon Ensemble | Αρχαίο Θέατρο Μεσσήνης – Μεσσηνία |19.30
• Αθηναίων Πολιτεία – από τον Θησέα στον Σόλωνα | Αρχαιολογικό Μουσείο Θηβών – Βοιωτία | 19.30
• Εστουδιαντίνα Νέας Ιωνίας Βόλου | Ευριπίδειο Θέατρο Σαλαμίνας – Πειραιάς | 20.30
2 Αυγούστου
• Εστουδιαντίνα Νέας Ιωνίας Βόλου| Ευριπίδειο Θέατρο Σαλαμίνας – Πειραιάς | 20.30
• Ρεσιτάλ με έργα του Μίκη Θεοδωράκη | Θέατρο Αρχαίας Μεσσήνης – Μεσσηνία | 20.30
• Πανσέληνος Αυγούστου στο Σούνιο – Κουαρτέτο Aenaon| Ιερό Ποσειδώνος Σουνίου – Αττική | 20.30
• Ανδρικό Φωνητικό Σύνολο Meizon Ensemble | Αρχαιολογικός χώρος Μυστρά, Πλατεία Κάτω Πύλης – Λακωνία|19.30
• Θέλω να δω τον Πάπα! (1920) | Φρούριο Καβάλας | 20.30
3 Αυγούστου
• Εξομολογήσεις | Βυζαντινό και Χριστιανικό Μουσείο Αθηνών – Αττική|20.30
• Γκαλά Μονωδών της ΕΛΣ | Θέατρο Αρχαίας Μεσσήνης – Μεσσηνία| 19.30
• «Ημερολόγιο για περαστικούς» Σκηνική καντάτα του Περικλή Κούκου σε κείμενα Χριστόφορου Χριστοφή |Μονή Δαφνίου – Αττική | 19.30
4 Αυγούστου
• Ρεσιτάλ με έργα του Μίκη Θεοδωράκη | Γυμνάσιο Αρχαίας Ολυμπίας – Ηλεία | 19.30
• Ανδρικό Φωνητικό Σύνολο Meizon Ensemble | Ιερό Ποσειδώνος Σουνίου – Αττική | 19.30
• Συναυλία Αρχαίας Ελληνικής μουσικής με το σύνολο Χρυσέα Φόρμιγξ | Αρχαιολογικό Μουσείο Ολυμπίας -Ηλεία | 18.00
• Αθηναίων Πολιτεία – από τον Θησέα στον Σόλωνα | Αρχαιολογικός χώρος Κορίνθου – Κορινθία | 19.30
5 Αυγούστου
• Στέφανος Κορκολής / Σοφία Μανουσάκη – Τραγουδάμε τους ποιητές μας | Βυζαντινό και Χριστιανικό Μουσείο
Αθηνών – Αττική | 19.30
• Γκαλά Μονωδών της ΕΛΣ | Γυμνάσιο Αρχαίας Ολυμπίας – Ηλεία | 19.30
• Το αμάρτημα της μητρός μου |Φρούριο Παλαμηδίου Ναυπλίου – Αργολίδα | 19.30
• Χαλιμά | Αρχαίο Θέατρο Μαρώνειας – Ροδόπη | 20.30
6 Αυγούστου
• Θέλω να δω τον Πάπα! (1920)|Αρχαίο Θέατρο Μαρώνειας – Ροδόπη | 20.30
• Οι chórεs της Μαρίνας Σάττι | Γυμνάσιο Αρχαίας Ολυμπίας – Ηλεία | 19.30
• Σπουδαία Ερείπια – Η Ελλάδα με τα μάτια των ξένων ταξιδιωτών (16ος-19ος αιώνας) | Λύκειο Αριστοτέλους -Αττική | 19.30
• Αθηναίων Πολιτεία – από τον Θησέα στον Σόλωνα | Μονή Δαφνίου – Αττική | 19.30
7 Αυγούστου
• Οι chórεs της Μαρίνας Σάττι | Αμφιθέατρο Κάστρου Καλαμάτας – Μεσσηνία | 19.30
• Ρεσιτάλ με έργα του Μίκη Θεοδωράκη | Αρχαιολογικό Μουσείο Θηβών – Βοιωτία | 20.30
• Αθηναίων Πολιτεία – από τον Θησέα στον Σόλωνα | Ιερό Ποσειδώνος Σουνίου – Αττική | 19.30
8 Αυγούστου
• Ρεσιτάλ με έργα του Μίκη Θεοδωράκη | Αρχαιολογικό Μουσείο Θηβών – Βοιωτία | 20.30
• Αθηναίων Πολιτεία – από τον Θησέα στον Σόλωνα | Αρχαίο Θέατρο Θορικού – Αττική | 19.30
• Στα όνειρα των ποιητών | Αρχαιολογικός χώρος Δίου – Πιερία | 21.00
• Η φυλλάδα του Μεγαλέξανδρου | Αρχαίο Θέατρο Φιλίππων – Καβάλα | 21.00
• Χαλιμά | Αρχαιολογικός χώρος Αρχαίας Ζώνης – Έβρος | 20.30
9 Αυγούστου
• Θέλω να δω τον Πάπα! (1920) | Αρχαιολογικός χώρος Αρχαίας Ζώνης – Έβρος | 20.30
• Τα πάντα είναι ρυθμός – Metallon Quintet – Κουιντέτο χάλκινων πνευστών και κρουστών της Κ.Ο.Α.| Αρχαιολογικό Μουσείο Μαραθώνα (Αύλειος χώρος) – Αττική | 20.30
• Σπουδαία Ερείπια – Η Ελλάδα με τα μάτια των ξένων ταξιδιωτών (16ος-19ος αιώνας) |Αρχαιολογικός χώρος Νεμέας – Κορινθία |19.30
• Ρεσιτάλ Δημήτρη Πλατανιά | Αμφιθέατρο Κάστρου Καλαμάτας – Μεσσηνία | 20.30
11 Αυγούστου
• Το αμάρτημα της μητρός μου | Αρχαιολογικό Μουσείο Σαλαμίνας – Πειραιάς | 19.30 12 Αυγούστου
• Σπουδαία Ερείπια – Η Ελλάδα με τα μάτια των ξένων ταξιδιωτών (16ος-19ος αιώνας) |Ευριπίδειο Θέατρο Σαλαμίνας – Πειραιάς | 19.30
• Συναυλία Αρχαίας Ελληνικής μουσικής με το σύνολο Χρυσέα Φόρμιγξ | Αρχαιολογικό Μουσείο Δελφών – Φωκίδα | 18.00
• Ρεσιτάλ με έργα του Μίκη Θεοδωράκη | Αρχαιολογικός χώρος Δελφών, Ρωμαϊκή Αγορά – Φωκίδα | 19.30
13 Αυγούστου
• Γκαλά Μονωδών της ΕΛΣ | Αρχαιολογικός χώρος Δελφών, Ρωμαϊκή Αγορά – Φωκίδα | 19.30
• Μήδεια | Αρχαιολογικό Μουσείο Σαμοθράκης – Έβρος | 21.00
18 Αυγούστου
• Georg Benda «Μήδεια» / Καμεράτα, Κ. Καραμπέτη – Μ. Χρυσικόπουλος | Αρχαιολογικός χώρος Δελφών, Ρωμαϊκή Αγορά – Φωκίδα | 19.30
• Ρεσιτάλ με έργα του Μίκη Θεοδωράκη | Κάστρο Αντιρρίου – Αιτωλοακαρνανία | 20.30
• Το αμάρτημα της μητρός μου| Αρχαιολογικός χώρος Aρχαίας Κορίνθου – Κορινθία | 19.30
19 Αυγούστου
• Ρεσιτάλ με έργα του Μίκη Θεοδωράκη | Κάστρο Αντιρρίου – Αιτωλοακαρνανία | 20.30
• Οι chórεs της Μαρίνας Σάττι | Αρχαιολογικός Χώρος Μαλίων – Ηράκλειο | 19.00
• Αθηναίων Πολιτεία – από τον Θησέα στον Σόλωνα | Μικρό Θέατρο Παλαιάς Επιδαύρου- Αργολίδα | 19.30
• Βάκχες | Αρχαίο Θέατρο Μαρώνειας – Ροδόπη | 19.00
• Στα όνειρα των ποιητών | Κάστρο Καβάλας | 21.00
• Γκαλά Μονωδών της ΕΛΣ | Αρχαιολογικός χώρος Αφαίας Αίγινας – Αττική | 19.30
• Ρεμπέτικο αρχαιοελληνικό συμπόσιο| Ρωμαϊκή Αγορά Αθηνών – Αττική |21.00
20 Αυγούστου
• Το αμάρτημα της μητρός μου| Μικρό Θέατρο Παλαιάς Επιδαύρου – Αργολίδα | 19.30
• Γκαλά Μονωδών της ΕΛΣ | Αρχαιολογικός χώρος Αφαίας Αίγινας – Αττική | 19.30
• Ρεμπέτικο αρχαιοελληνικό συμπόσιο| Ρωμαϊκή Αγορά Αθηνών – Αττική |21.00
• Οι chórεs της Μαρίνας Σάττι | Αρχαιολογικός χώρος Γόρτυνας – Ηράκλειο |19.00
21 Αυγούστου
• Αφιέρωμα στον Μάνο Χατζιδάκι | Ναός Ολυμπίου Διός – Αττική |20.30
• Σπουδαία Ερείπια – Η Ελλάδα με τα μάτια των ξένων ταξιδιωτών (16ος-19ος αιώνας) |Μικρό Θέατρο Παλαιάς Επιδαύρου – Αργολίδα | 19.30
• Χορευτικά Σόλι από το Μπαλέτο της ΕΛΣ | Αρχαιολογικό Μουσείο Αρχαίας Κορίνθου – Κορινθία | Ωράριο Λειτουργίας Μουσείου
• Συναυλία του μουσικού συνόλου Encardia | Κάστρο Μυτιλήνης – Λέσβος |20.30
• Βάκχες | Αρχαίο Θέατρο Δημητριάδος – Μαγνησία | 19.00
• Έρως – Ήρως | Αρχαίο Θέατρο Μίεζας – Ημαθία | 20.00
• Σπουδαία Ερείπια – Η Ελλάδα με τα μάτια των ξένων ταξιδιωτών (16ος-19ος αιώνας) | Μικρό Θέατρο Παλαιάς Επιδαύρου – Αργολίδα | 19.30
• Οι chórεs της Μαρίνας Σάττι | Μονή Αρκαδίου – Ρέθυμνο | 19.00
22 Αυγούστου
• Συναυλία του μουσικού συνόλου Encardia | Κάστρο Μυτιλήνης – Λέσβος | 20.30
• Χορευτικά Σόλι από το Μπαλέτο της ΕΛΣ | Αρχαιολογικό Μουσείο Αίγινας – Αττική| Ωράριο Λειτουργίας Μουσείου
• Αθηναίων Πολιτεία – από τον Θησέα στον Σόλωνα |Αρχαιολογικός χώρος Ελευθερών – Αττική |19.30
• Γκαλά Μονωδών της ΕΛΣ | Αρχαιολογικό Μουσείο Αρχαίας Κορίνθου – Κορινθία |19.30
• Georg Benda «Μήδεια» / Καμεράτα, Κ. Καραμπέτη – Μ. Χρυσικόπουλος | Ιερό Ποσειδώνος Σουνίου – Αττική | 19.30
• Μήδεια | Αρχαιολογικός χώρος Πύδνας – Πιερία | 21.00
• Ρεσιτάλ με έργα του Μίκη Θεοδωράκη | Αρχαιολογικό Μουσείο Χαλκίδας «Αρέθουσα» – Εύβοια | αναμένεται ο καθορισμός της ώρας έναρξης
23 Αυγούστου
• Βάκχες | Αρχαίο Θέατρο – Λάρισα | 19.00
• Αθηναίων Πολιτεία – από τον Θησέα στον Σόλωνα | Αρχαιολογικός χώρος Βραυρώνας – Αττική |19.30
• Χορευτικά Σόλι από το Μπαλέτο της ΕΛΣ |Αρχαιολογικό Μουσείο Χαλκίδας (Παλαιό, οδός Ελ. Βενιζέλου) -Εύβοια | Ωράριο Λειτουργίας Μουσείου
• Γκαλά Μονωδών της ΕΛΣ | Αρχαιολογικό Μουσείο Αρχαίας Κορίνθου – Κορινθία | 19.30
24 Αυγούστου
• Η φυλλάδα του Μεγαλέξανδρου | Θέατρο Δάσους – Θεσσαλονικη | 21.00
• Συναυλία του μουσικού συνόλου Encardia | Αρχαιολογικός Χώρος Εμποριού – Χίος | 19.00
• Σύνολο εγχόρδων της ΚΟΘ | Αρχαιολογικό Μουσείο Άργους Ορεστικού – Καστοριά | 21.00
25 Αυγούστου
• Συναυλία του μουσικού συνόλου Encardia | Αρχαιολογικός Χώρος Εμποριού – Χίος | 19.00
• Χορευτικά Σόλι από το Μπαλέτο της ΕΛΣ | Αρχαιολογικό Μουσείο Δελφών – Φωκίδα | 18.00
• Σπουδαία Ερείπια – Η Ελλάδα με τα μάτια των ξένων ταξιδιωτών (16ος-19ος αιώνας) | Λύκειο Αριστοτέλους – Αττική | 19.30
• Trio El Greco – Οι δύο σχολές της Βιέννης | Βυζαντινό Κάστρο Πλαταμώνα – Πιερία| 19.30
• Σύνολο εγχόρδων της ΚΟΘ | Μουσείο Αιανής Κοζάνης (Αύλειος χώρος) – Κοζάνη |21.00
• Ρεσιτάλ με έργα του Μίκη Θεοδωράκη | Αρχαιολογικός χώρος Απτέρας – Χανιά | 19.00
• Ο λόγος στο φλάουτο-Κουαρτέτο με φλάουτο | Ιερά Μονή Πεντέλης – Αττική | 20.30
26 Αυγούστου
• Ρεσιτάλ με έργα του Μίκη Θεοδωράκη | Αρχαιολογικός χώρος Απτέρας – Χανιά | 19.00
• Συναυλία του μουσικού συνόλου Encardia | Αρχαίο θέατρο Πυθαγορείου – Σάμος | 20.30
• Βάκχες | Αρχαίο Θέατρο Μεγαλόπολης – Αρκαδία | 19.00
• Σπουδαία Ερείπια – Η Ελλάδα με τα μάτια των ξένων ταξιδιωτών (16ος-19ος αιώνας) | Αρχαιολογικό Μουσείο Πειραιά | 19.30
27 Αυγούστου
• Συναυλία του μουσικού συνόλου Encardia | Αρχαίο Θέατρο Πυθαγορείου – Σάμος | 20.30
• Σύνολο χάλκινων πνευστών και κρουστών της ΚΟΘ | Αρχαιολογικός χώρος Ολύνθου Χαλκιδικής | 21.00
• Αθηναίων Πολιτεία – από τον Θησέα στον Σόλωνα | Αρχαιολογικό Μουσείο Μεγάρων – Αττική | 19.30
• Ρεσιτάλ με έργα του Μίκη Θεοδωράκη | Φορτέτζα – Ρέθυμνο | 19.00
28 Αυγούστου
• Αθηναίων Πολιτεία – από τον Θησέα στον Σόλωνα | Αρχαιολογικός χώρος Αφαίας Αίγινας – Αττική | 19.30
• Σύνολο τσέλων και ξύλινων πνευστών της ΚΟΘ | Αρχαία Στάγειρα – Χαλκιδική | 21.00
• Συνάντηση με τον Μότσαρτ | Μουσείο Ακρόπολης – Αττική | 20.30
29 Αυγούστου
• Χορευτικά Σόλι από το Μπαλέτο της ΕΛΣ | Αρχαιολογικός χώρος Ελευσίνας (Ρωμαϊκή αυλή) – Αττική | Ωράριο Λειτουργίας Μουσείου
• Το αμάρτημα της μητρός μου | Αρχαιολογικό Μουσείο Αίγινας – Αττική | 19.30
• Βάκχες | Αμφιάρειο – Ωρωπός | 19.00
• Έρως – Ήρως | Πορταριά Πηλίου – Μαγνησία | 20.30
• Στα όνειρα των ποιητών | Αρχαίο Θέατρο Μαρώνειας – Ροδόπη | 20.00
• Γκαλά Μονωδών της ΕΛΣ | Ενετικό Φρούριο Ζακύνθου | 19.30
• Τα Ρούχα του Ευθύμη Θέου – ΕΜΣΤ | Λύκειο Αριστοτέλη – Αττική | αναμένεται ο καθορισμός της ώρας έναρξης
30 Αυγούστου
• Γκαλά Μονωδών της ΕΛΣ | Ενετικό Φρούριο Ζακύνθου | 19.30
• Χορευτικά Σόλι από το Μπαλέτο της ΕΛΣ | Αρχαιολογικό Μουσείο Σύρου – Κυκλάδες| Ωράριο Λειτουργίας Μουσείου
• Σπουδαία Ερείπια – Η Ελλάδα με τα μάτια των ξένων ταξιδιωτών (16ος-19ος αιώνας) | Αρχαιολογικό Μουσείο Αίγινας – Αττική | 19.30
31 Αυγούστου
• Σόλο του Γιώργου Κοτσιφάκη | Αθανασάκειο Μουσείο Βόλου – Μαγνησία | 13.00
• Εστουδιαντίνα Νέας Ιωνίας Βόλου | Αθανασάκειο Μουσείο Βόλου – Μαγνησία | 20.30
Πρόγραμμα Εκδηλώσεων Σεπτεμβρίου
1 Σεπτεμβρίου
• Εστουδιαντίνα Νέας Ιωνίας Βόλου | Αθανασάκειο Μουσείο Βόλου – Μαγνησία| 20.30
• Σόλο του Γιώργου Κοτσιφάκη | Διαχρονικό Μουσείο Λάρισας – Λάρισα | 13.00
• Το αμάρτημα της μητρός μου | Αρχαιολογικός χώρος Ακαδημίας Πλάτωνος – Αττική | 19.00
Πρόγραμμα Σεπτεμβρίου
2 Σεπτεμβρίου
• Πανσέληνος Σεπτεμβρίου – Κουιντέτο Ξύλινων Πνευστών της Κ.Ο.Α | Ι.Ν. Αγ. Γεωργίου (Ομορφοκκλησιά) Γαλατσίου – Αττική | 20.30
• Αθηναίων Πολιτεία – από τον Θησέα στον Σόλωνα | Αρχαιολογικός χώρος Ακαδημίας Πλάτωνος (Παλαίστρα) -Αττική | 19.00
• Εστουδιαντίνα Νέας Ιωνίας Βόλου | Αρχαίο Θέατρο – Λάρισα | 20.30
• Έρως – Ήρως | Προαύλιο Ι.Ν Αγίας Σοφίας – Θεσσαλονίκη | 20.30
• Ρεσιτάλ με έργα του Μίκη Θεοδωράκη | Φρούριο Παλαμηδίου Ναύπλιο – Αργολίδα | 20.30
3 Σεπτεμβρίου
• Χορευτικά Σόλι από το Μπαλέτο της ΕΛΣ | Αρχαιολογικό Μουσείο Ναυπλίου – Αργολίδα | Ωράριο Λειτουργίας Μουσείου
• Γκαλά Μονωδών της ΕΛΣ | Φρούριο Παλαμηδίου Ναύπλιο – Αργολίδα | 19.30
• Το αμάρτημα της μητρός μου | Αρχαιολογικό Μουσείο Πειραιά | 19.00
• Εστουδιαντίνα Νέας Ιωνίας Βόλου | Αρχαίο Θέατρο – Λάρισα | 20.30
4 Σεπτεμβρίου
• Σπουδαία Ερείπια – Η Ελλάδα με τα μάτια των ξένων ταξιδιωτών (16ος-19ος αιώνας) | Αρχαιολογικό Μουσείο
Πειραιά | 19.00
• LAURIUM της Αργυρώς Χιώτη – ΕΜΣΤ | Αρχαιολογικό Μουσείο Λαυρίου – Αττική | αναμένεται ο καθορισμός της ώρας έναρξης
5 Σεπτεμβρίου
• Συνάντηση με τον ντε Φάγια | Ακαδημία Πλάτωνος – Αττική | 20.30
• Το αμάρτημα της μητρός μου | Ρωμαϊκή Αγορά Αθηνών – Αττική | 19.00
• Ρεσιτάλ με έργα του Μίκη Θεοδωράκη | Παλάτι Μεγάλου Μαγίστρου Ρόδου- Δωδεκάνησα |19.30
• «Χορευτική» Παρέλαση Λύκειο Ελληνίδων | Αρχαιολογικός χώρος Ολυμπιείου – Αττική | 20.30
• Ρεμπέτικο αρχαιοελληνικό συμπόσιο| Αρχαιολογικό Μουσείο Πειραιά |21.00
• Εστουδιαντίνα Νέας Ιωνίας Βόλου | Βυζαντινό Φρούριο – Τρίκαλα | 20.30
6 Σεπτεμβρίου
• Ρεσιτάλ Μίκης Ρεσιτάλ με έργα του Μίκη Θεοδωράκη | Παλάτι Μεγάλου Μαγίστρου Ρόδου – Δωδεκάνησα | 19.30
• «Χορευτική» Παρέλαση Λύκειο Ελληνίδων | Αρχαιολογικός χώρος Ολυμπιείου – Αττική | 20.30
• Ρεμπέτικο αρχαιοελληνικό συμπόσιο| Αρχαιολογικό Μουσείο Πειραιά | 21.00
• Σόλο του Γιώργου Κοτσιφάκη | Οθωμανικό Λουτρό Τρικάλων – Τρίκαλα | 13.00
• Χορευτικά Σόλι από το Μπαλέτο της ΕΛΣ | Στοά του Αττάλου – Αττική | Ωράριο Λειτουργίας Μουσείου
• Συναυλία Αρχαίας Ελληνικής μουσικής με το σύνολο Χρυσέα Φόρμιγξ | Αρχαιολογικό Μουσείο Χαλκίδας «Αρέθουσα» – Εύβοια | αναμένεται ο καθορισμός της ώρας έναρξης
• Χορευτικά Σόλι από το Μπαλέτο της ΕΛΣ |Αρχαιολογικό Μουσείο Θηβών – Βοιωτία | Ωράριο Λειτουργίας Μουσείου
• Αθηναίων Πολιτεία – από τον Θησέα στον Σόλωνα | Ρωμαϊκή Αγορά Αθηνών- Αττική | 19.00
• Εστουδιαντίνα Νέας Ιωνίας Βόλου | Βυζαντινό Φρούριο – Τρίκαλα |20.30
7 Σεπτεμβρίου
• Εστουδιαντίνα Νέας Ιωνίας Βόλου| Βυζαντινό Κάστρο Φαναρίου – Καρδίτσα | αναμένεται ο καθορισμός της ώρας έναρξης
• Σόλο του Γιώργου Κοτσιφάκη |Αρχαιολογικό Μουσείο – Καρδίτσα |13.00
8 Σεπτεμβρίου
• Συνομιλώντας με την παράδοση – Μικρή Ορχήστρα της Κ.Ο.Α | Αρχαιολογικός χώρος Νεμέας – Κορινθία | 20.30
• Το αμάρτημα της μητρός μου | Αρχαιολογικός χώρος Ελευσίνας – Αττική | 19.00
9 Σεπτεμβρίου
• Αθηναίων Πολιτεία – από τον Θησέα στον Σόλωνα | Αρχαιολογικός χώρος Ελευσίνας – Αττική | 19.00
10 Σεπτεμβρίου
• Η Ακαδημία μας… πηγαίνει Λύκειο! |Λύκειο Αριστοτέλους – Αττική | 20.30
• Σπουδαία Ερείπια – Η Ελλάδα με τα μάτια των ξένων ταξιδιωτών (16ος-19ος αιώνας) |Αρχαιολογικός χώρος Ελευσίνας – Αττική | 19.00
• 2ο Beyond the borders music festival |Λαογραφικό και Εθνολογικό Μουσείο Μακεδονίας – Θράκης |21.00
• «Το παρελθόν δεν είναι ξένη χώρα. Η σύγχρονη τέχνη συναντά τους αρχαιολογικούς χώρους στη Θεσσαλονίκη» Σειρά προβολών και δημόσιων συζητήσεων του MOMUS | Επταπύργιο – Θεσσαλονίκη | 21.00
• Trio El Greco – Οι δύο σχολές της Βιέννης | Μονή Δαφνίου – Αττική | 19.00
11 Σεπτεμβρίου
• Το αμάρτημα της μητρός μου | Αρχαιολογικός χώρος Μυκηνών – Αργολίδα | 19.00
• 2ο Beyond the Βorders Μusic Festival |Λαογραφικό και Εθνολογικό Μουσείο Μακεδονίας – Θράκης |20.15
12 Σεπτεμβρίου
• Χορευτικά Σόλι από το Μπαλέτο της ΕΛΣ |Αρχαιολογικό Μουσείο Πατρών – Αχαΐα | Ωράριο Λειτουργίας Μουσείου
• 2ο Beyond the Βorders Μusic Festival |Λαογραφικό και Εθνολογικό Μουσείο Μακεδονίας – Θράκης |20.15
• Μήδεια | Αίθριο Αρχαιολογικού Μουσείου Θεσσαλονίκης – Θεσσαλονίκη | 21.00
• Οι Απάχηδες των Αθηνών | Πρώην Βασιλικό κτήμα Τατοΐου – Αττική | 20.30
• Σπουδαία Ερείπια – Η Ελλάδα με τα μάτια των ξένων ταξιδιωτών(16ος-19ος αιώνας) | Αρχαιολογικός χώρος Ηετιώνειας Πύλης Πειραιά | 19.00
• Πλάθοντας τον Προμηθέα | Βυζαντινό και Χριστιανικό Μουσείο Αθηνών – Αττική | 21.00
• Σεξτέτο εγχόρδων με άρπα, φλάουτο και κλαρινέτο της ΚΟΘ | Βυζαντινό Μουσείο Καστοριάς – Καστοριά | 20.00
• Deeper than Silence. Έκθεση | ΕΜΣΤ | Ρωμαϊκή Αγορά – Αττική| αναμένεται ο καθορισμός της ώρας έναρξης
13 Σεπτεμβρίου
• Πλάθοντας τον Προμηθέα | Βυζαντινό και Χριστιανικό Μουσείο Αθηνών – Αττική | 21.00
• Χορευτικά Σόλι από το Μπαλέτο της ΕΛΣ | Κέντρο Ιστορικής Ενημέρωσης Θερμοπυλών – Φθιώτιδα | Ωράριο Λειτουργίας Μουσείου
• Σεξτέτο εγχόρδων με άρπα, φλάουτο και κλαρινέτο της ΚΟΘ| Μουσείο Αιανής (Αύλειος χώρος) – Κοζάνη | 20.00
• 2ο Beyond the Borders Music Festival |Λαογραφικό και Εθνολογικό Μουσείο Μακεδονίας – Θράκη | 21.00
• Συναυλία Αρχαίας Ελληνικής μουσικής με το σύνολο Χρυσέα Φόρμιγξ |Αρχαιολογικό Μουσείο Πειραιά | Ωράριο Λειτουργίας Μουσείου
• Αθηναίων Πολιτεία – από τον Θησέα στον Σόλωνα | Αρχαιολογικός χώρος Τύμβου Μαραθώνα – Αττική| 19.00
• Χορευτικά Σόλι από το Μπαλέτο της ΕΛΣ |Στοά του Αττάλου – Αττική |21.00
15 Σεπτεμβρίου
• Σπουδαία Ερείπια – Η Ελλάδα με τα μάτια των ξένων ταξιδιωτών (16ος-19ος αιώνας) |Αρχαιολογικό Μουσείο Χαλκίδας «Αρέθουσα» – Εύβοια | 19.00
• Χορευτικά Σόλι από το Μπαλέτο της ΕΛΣ | Εθνικό Αρχαιολογικό Μουσείο – Αττική | Ωράριο Λειτουργίας Μουσείου
• Οι Απάχηδες των Αθηνών | Εθνικό Αρχαιολογικό Μουσείο- Αττική | 20.30
16 Σεπτεμβρίου
• Αθηναίων Πολιτεία – από τον Θησέα στον Σόλωνα | Αρχαιολογικό Μουσείο Πειραιά | 19.00
17 Σεπτεμβρίου
• «Το παρελθόν δεν είναι ξένη χώρα. Η σύγχρονη τέχνη συναντά τους αρχαιολογικούς χώρους στη Θεσσαλονίκη» Σειρά προβολών και δημόσιων συζητήσεων του MOMUS | Επταπύργιο – Θεσσαλονίκη | 21.00
• Το αμάρτημα της μητρός μου | Μονή Καισαριανής – Αττική |19.00
18 Σεπτεμβρίου
• Η ΚΟΘ συνοδεύει την μέτζο σοπράνο Ελένη Βουδουράκη | Μουσείο Βυζαντινού Πολιτισμού Θεσσαλονίκης |20.00
• Σπουδαία Ερείπια – Η Ελλάδα με τα μάτια των ξένων ταξιδιωτών (16ος-19ος αιώνας) | Αρχαιολογικό Μουσείο Λαυρίου – Αττική |19.00
19 Σεπτεμβρίου
• Αθηναίων Πολιτεία – από τον Θησέα στον Σόλωνα |Αρχαίο Θέατρο Άργους – Αργολίδα|19.00
• Χορευτικά Σόλι από το Μπαλέτο της ΕΛΣ | Μουσείο Ακρόπολης – Αττική | Ωράριο Λειτουργίας Μουσείου
• Ορχήστρα ΚΟΘ | Ευρωπός – Κιλκίς |20.30
20 Σεπτεμβρίου
• Σπουδαία Ερείπια – Η Ελλάδα με τα μάτια των ξένων ταξιδιωτών (16ος-19ος αιώνας)|Αρχαιολογικός χώρος Ασίνης – Αργολίδα | 19.00
• Χορευτικά Σόλι από το Μπαλέτο της ΕΛΣ | Μουσείο Ακρόπολης – Αττική | Ωράριο Λειτουργίας Μουσείου
• Phrasis | Περφόρμανς της χορογράφου Τζένης Αργυρίου | ΕΜΣΤ | Ολυμπιείο – Αττική| αναμένεται ο καθορισμός της ώρας έναρξης
22 Σεπτεμβρίου
• Αθηναίων Πολιτεία – από τον Θησέα στον Σόλωνα | Φρούριο Παλαμηδίου Ναυπλίου – Αργολίδα |19.00
23 Σεπτεμβρίου
• Σπουδαία Ερείπια – Η Ελλάδα με τα μάτια των ξένων ταξιδιωτών (16ος-19ος αιώνας) | Αρχαιολογικός χώρος Αρχαίας Κορίνθου – Κορινθία | 19.00
24 Σεπτεμβρίου
• Αθηναίων Πολιτεία – από τον Θησέα στον Σόλωνα | Αρχαιολογικό Μουσείο Πειραιά | 19.00
25 Σεπτεμβρίου
• Αθηναίων Πολιτεία – από τον Θησέα στον Σόλωνα |Αρχαιολογικός χώρος Ολυμπιείου – Αττική | 19.00
26 Σεπτεμβρίου
• Σπουδαία Ερείπια – Η Ελλάδα με τα μάτια των ξένων ταξιδιωτών (16ος-19ος αιώνας) | Αρχαιολογικός χώρος
Ολυμπιείου – Αττική| 19.00
• Κινηματογραφική Μουσική από την ΚΟΘ | Ρωμαϊκή Αγορά Θεσσαλονίκης | 20.00
30 Σεπτεμβρίου
• Ορχήστρα ΚΟΘ | Άβδηρα – Ξάνθη | 20.30
Χρήσιμες πληροφορίες
Δελτία Εισόδου: Οι εκδηλώσεις προσφέρονται δωρεάν από το Υπουργείο Πολιτισμού και Αθλητισμού. Το μόνο αντίτιμο είναι το εισιτήριο για την είσοδο σε κάθε χώρο, όπου υπάρχει. Είναι υποχρεωτική η προκράτηση θέσης. Προκρατήσεις εδώ https://digitalculture.gov.gr/
Σημειώνουμε ότι οι θεατές θα πρέπει να τηρούν τις οδηγίες και συστάσεις της Επιτροπής Εμπειρογνωμόνων COVID-19 του Υπουργείου Υγείας για την ασφαλή προσέλευση στους αρχαιολογικούς χώρους και τα μουσεία. Ισχύει ο κανόνας της απόστασης των 1,5 μέτρων κατ’ ελάχιστον για ανοικτούς χώρους και 2 μέτρων για κλειστούς χώρους. Στα μουσεία είναι υποχρεωτική η χρήση μη ιατρικής μάσκας.
Ακολουθήστε μας στο Google News
και ενημερωθείτε πρώτοι για τα νέα άρθρα του
Google News